Czy należą mi się ubezpieczenia społeczne?
Czym tak naprawdę one są? To wszystkie te polisy, które kojarzone są z ZUS-em, czyli z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jakie są rodzaje ubezpieczeń? Można je podzielić na ubezpieczenia obowiązkowe lub dobrowolne. Od czego to zależy? Od sytuacji zawodowej lub społecznej. Wystarczy wymienić najprostszy, klasyczny przykład. Osoby, które mają normalną umowę o pracę, mają obowiązek zapłaty ubezpieczeń społecznych, w skład których wchodzą ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe. Tak, bowiem ubezpieczenia społeczne można podzielić na te cztery rodzaje, które zostały wymienione w poprzednim zdaniu.
Ubezpieczenia emerytalne
Oczywiście, pracownik sam nie opłaca wszystkich tych ubezpieczeń, ale czyni to za niego pracodawca. Dlatego też mówi się o wynagrodzeniu brutto oraz netto. Brutto to ta wartość, kiedy żadna składka nie została jeszcze odprowadzona. Netto to te pieniądze, które już po odprowadzeniu wszystkich składek, pracownik otrzymuje na konto. Ubezpieczenia emerytalne, w swojej definicji, mają chronić przed starością. Tzn. są to te składki, które potem zostaną „zwrócone” pracownikowi przez ZUS pod postacią emerytury, kiedy zostanie osiągnięty przez niego odpowiedni wiek.
Składki rentowe
Często bywa tak, że w wyniku wydarzeń losowych, choroby, pracownik nie jest zdolny do podjęcia pracy. Niekiedy jest to wiadome już od urodzenia, a często bywa tak, że w wyniku choroby człowiek traci swoją zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych. Jeżeli tak jest, to może on ubiegać się o wypłatę mu renty. Jest to również ten rodzaj ubezpieczenia, który zapewnia zabezpieczenie finansowe osobom, które utraciły jedynego żywiciela, np. żona męża, dzieci rodziców. Renta ochrania przed ryzykiem śmierci.
Ubezpieczeni wypadkowe
Jest to to zabezpieczenie finansowe, które należy się pracownikom, jeżeli dojdzie do wypadku przy pracy. Oczywiście takiego, które będzie już na stałe wykluczać go z czynności zawodowych. Odnosi się to również do choroby zawodowej, która została nabyta w związku z wykonywaniem poszczególnych czynności.
Składki chorobowe
To właśnie dzięki temu, każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, może korzystać z państwowej służby zdrowia. Funkcją tego rodzaju składek jest ochrona finansowa osób nim objętych w razie choroby lub macierzyństwa. Często bywa tak, że np. mąż zatrudniony na umowę o pracę, podłącza pod swoje ubezpieczenie chorobowe, innych członków rodziny, tzn. swoją żonę, która nie pracuje, a także dzieci.